ads

Trafik Polisi İşaretleri ve Anlamları

Yaya veya Sürücü olarak sürekli Trafiğin içinde  bulunmaktayız :Trafiği yönetmekle görevli olan Trafik polislerinin yapmış olduğu el kol ve hareketlerininde bir dili bulunmaktadır.İşte bu hareketlerin anlamı neyi ifade ettiğini bu sayfada resimli olarak bulabilirsiniz..

A)GÖREVLELİ KİŞİLERİN TRAFİĞİ YÖNETME HAREKETLERİ
• Yolun Trafiğe Açık  Olması Hali
Trafik polisi veya görevli kişilerin duruş pozisyonuna göre yan tarafındaki (kollar yönünde) yollar trafiğe açıktır.Görevlinin bu durumda her iki kolu veya tek kolu yere paralel bir şekilde açık olabileceği gibi kollardan birisi veya her ikisi birden aşağıya bırakmış olması talimatın anlamını değiştirmez.
• Yolun Trafiğe Kapalı Olması Hali
Trafik polisi veya görevli kişilerin ön ve arka cephelerinde kalan yollar trafiğe kapalıdır. Bu durumda kollarının her ikisi veya birisi yanlara açılmış olması veya kollarının kapalı olması bu talimatın anlamını değiştirmez.
• Yolun Bütün Yönlere Kapalı Olması Hali
Trafik polisi kollarından birini yukarıya kaldırmış, diğerini aşağıya bırakmış pozisyonda yollar bütün yönlere kapalıdır yani daha önce trafiğe açık olan yolların kapanacağı ve kapalı olan yolların açılacağı anlamına gelir.Araç sürücülerinin trafik polisinin vereceği ikinci talimata kadar beklemeleri zorunludur.

A)GÖREVLELİ KİŞİLERİN TRAFİĞİ YÖNETME HAREKETLERİ• Yolun Trafiğe Açık  Olması HaliTrafik polisi veya görevli kişilerin duruş pozisyonuna göre yan tarafındaki (kollar yönünde) yollar trafiğe açıktır.Görevlinin bu durumda her iki kolu veya tek kolu yere paralel bir şekilde açık olabileceği gibi kollardan birisi veya her ikisi birden aşağıya bırakmış olması talimatın anlamını değiştirmez.
• Yolun Trafiğe Kapalı Olması HaliTrafik polisi veya görevli kişilerin ön ve arka cephelerinde kalan yollar trafiğe kapalıdır. Bu durumda kollarının her ikisi veya birisi yanlara açılmış olması veya kollarının kapalı olması bu talimatın anlamını değiştirmez.• Yolun Bütün Yönlere Kapalı Olması Hali Trafik polisi kollarından birini yukarıya kaldırmış, diğerini aşağıya bırakmış pozisyonda yollar bütün yönlere kapalıdır yani daha önce trafiğe açık olan yolların kapanacağı ve kapalı olan yolların açılacağı anlamına gelir.Araç sürücülerinin trafik polisinin vereceği ikinci talimata kadar beklemeleri zorunludur.

Araç Durdurma işareti (sağa ve sola)

Araç Sürücülerini sağa ve sola  yanaştırılarak durdurulması, için verilen işarettir

• Trafiği Hızlandırma  ve Yavaşlatma  işareti

- Trafiği  Hızlandırma    işareti;

trafik polisi veya görevli kişi sağ yada sol kolum, yere paralel olacak şekilde dirsekten  kırmak suretiyle  yukarıya kaldırıp yere paralel hale getirir. bu hareketin seri şekilde yapılması  o yönde akan  trafiğin hızlanması talimatını  verir.

Trafiği yavaşlatma işareti

trafik polisi  veya görevli kişi  yavaşlatmak  istediği yöne cephesi  dönük olacak şekilde sağ veya sol kolunu   omuzdan  yere paralel oluncaya kadar kaldırıp 45’ ile 900 arasında sallar  Bu hareketi  seri yapılması o yönde akan trafiğin yavaşlatılması  talimatını verir

not trafiği idare etmekte olan görevliler

yolu  kullananlara görsel anlamda beden işareti vermenin yanı sıra, düdük çalarak  SESLİ-İŞİTSEL  işaret de verebilir

- Trafik polisinin DUR işareti vermesi durumuda  serbest olan diğer eliyle, düdüğünü uzun, güçlü ve kesiksiz olarak çalması  da dur anlamınadır

- Trafik polisinin HIZLAN işaret  vermesi durumunda serbest olan diğer eliyle, düdüğünü  KISA-KISA uzun süreli veya güçlü olarak çalışası da

HIZLAN anlamındadır.

Sinyalize  kavşaklarda trafik  görevlileri zorunlu olmadıkça IŞIKLI TRAFIK İŞARETLERİ yönetimine müdahale edemezler. Görevlilerin vereceği bütün işaretler anlaşılır, kararlı ve net olmalıdır.

• Yön tayini Hareketleri

Devlet büyüklerinin ve teşkilat men suplarının geçişlerinde Trafik görevlileri selam vermez. Sağa veya sola yön gösteren trafik görevlisi; beyaz eldiven giymeli, kılık kıyafet temiz omalıdır.

• Trafiği Gece Yönelme Hareketleri

-Gece Dönüş İşareti

işaret çubuğunun ışıklandırılmış ucu, dönüş

yapması istenilen araca yönel çubuk dönüş yönüne göre doğru çizilen yayın içinde hareket ettiril işaret yeteri kadar tekrarlanır.

- Gece Geç işareti işaret  çubuğunun ucu baş hizasından geçecek şekilde yay çizilik. işaret yeteri kadar tekrarlanır .

-Gece dur işareti

işaret çubuğu 45  lik bir  yay içerisinde vücudun sağından soluna sokma doğru hareket ettirilir. Çubuk yere dik konumda ve ucu yukarıya bakar durumda tutulur

B-IŞIKLI TRAFİK İŞARET CİHAZLARI

Yayaların ve Sürücülerin yolu düzenli ve güvenli bir şekilde kullanmalarını sağlamak amacıyla kavşaklarda,yaya ve okul geçidi ile benzeri yerlerde kullanılan trafik ışıklı cihazların anlamlan şunlardır:

• Kırmızı Işık

Yolun trafiğe kapalı olduğunu bildirir.Aksini gösteren bir işaret yoksa hiç bir yöne hareket edilemez, sürücülerin beklemesi gerekir.

• Yeşil Işık

Yolun trafiğe açık olduğunu bildirir. Aksini gösteren bir işaret yoksa durmadan geçilir.Bu ışık yandığında sürücüler dönüş kurallarına uygun olarak sağa ve sola dönüşlerini tamamlayabilirler.

•Sarı Işık

Uyarı anlamında olup,yanış sırasına göre yolun trafiğe açılmak veya kapanmak üzere olduğunu bildirir.

- Yeşilden Sonra Yanan Son Işık

Yolun ,trafiğe kapanmak üzere olduğunu bildirir.Emniyetle duramayacak kadar kavşağa yaklaşmış olan araçların dikkatlice geçmeleri diğer araçların durmaları gerektiğini bildirir.

-Sarı ve Kırmızı Işık Birlikte Yandığında

Yolun trafiğe açılmak üzere olduğunu bildirir. Beklemekte olan sürücülerin kalkışa hazırlıklı olmaları gerekir.

-Fasılalı Yanıp Sönen Kırmızı Işık

Durulur,yolun trafiğe açık olup olmadığı kontrol edildikten sonra yol müsait ise geçiş yapılır. DUR işaret levhası ile aynı anlamdadır.

Fasılalı Yanıp Sönen Sarı Işık

Uyan niteliği anlamındadır.Bu yerin yavaş ve dikkatli olarak geçilmesini bildirir.YOL VER işaret levhası ile aynı anlamdadır.

• Işıklı Oklar

Dönüşleri düzeltme amacıyla konulmuştur.Bu ışığın bulunduğu yerlerde ok yönünde dönüş yapacak sürücüler,oklu ışığın yeşil yanmasını beklemek zorundadırlar.Oklu ışık yeşil yandığında,ok istikametinde gidecek sürücüler,trafik kurallarına uyarak dönüşlerini tamamlarlar veya doğru gidebilirler.Diğer yönlere gidecek sürücüler ise yeşil ışığın yanmasını beklemek zorundadırlar.

Ana trafik ışığı yeşil yanmakta iken, ışıklı ok kırmızı yanmakta ise, ok yönünde gidecek olan sürücüler beklemek zorundadırlar.

• Yaya Figürlü Kırmızı Işık

Yaya geçidinin yayalara kapalı olduğunu gösterir.Bu ışık yanmakta iken yayaların taşıt yoluna girmemeleri gerekir

• Yaya Figürlü Yeşil Işık

Yaya geçidinin yayalara açık olduğunu gösterir.Yayalar karşıya geçmek üzere taşıt yolunu kullanabilirler.Yayalar  gidiş istikametine göre yaya geçidinin sağını kullanmak zorundadırlar.

• Sesli veya Yazılı Işık

Sesli veya yazılı ışıklar, araç trafiğine göre yayaların hareketlerini düzenleyen ışıklardır. Sesli veya yazılı mesaja göre hareket edilmesi gerektiğini ifade ederler.Bazı geçitlerde yayalar için geçiş butonu konulmuştur.Karşıya geçmek isteyen yayalar butonu kullanarak kendilerine yeşil ışık yanmasını sağlarlar.

Ayrıca bazı kavşak ve yaya geçitlerinde sürücü ve yayaların bekleme geçiş sürelerini gösteren dijital zaman sayaçları vardır. Bu zaman sayaçları kırmızı veya yeşil ışık yandığında sürücülerin ve yayaların durma veya geçme sürelerini azalarak göstermektedir. Bu cihazların bulunduğu geçit veya kavşakları kullanan yaya ve sürücüler sayaçta gösterilen süreler göre geçme ve bekleme zamanlarını ayarlamalıdırlar

Etiketler: , , , , ,

Leave a Reply


Güvenlik Kodunu Girin !!!

ular

Egitim ve gretim
Copyright © 2010 Trafik İşaretleri

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!